Czy w Polsce powinna być elektrownia jądrowa?

Temat związany z koniecznością budowy elektrowni jądrowych jest znany od wielu lat. W ostatnich miesiącach stał się on znów głośny. Czy oznacza to przełom w tej sprawie? I jak rząd patrzy na tę kwestię?


Zalety elektrowni jądrowej w Polsce

Mimo że nadal częściej patrzy się na zagrożenia związane z elektrownią jądrową, to niestety zbyt często pomija się korzyści z nią związane. Tak naprawdę byłaby ona sporą inwestycją. Wszystko przez to, że po poniesionych początkowo kosztach, Polacy szybko zobaczyliby korzyści z niej wynikające. Przede wszystkim wzrosłaby ilość fachowców związanych z tematyką jądrową, opłaty za energię byłyby tańsze i do tego wszystkiego wzrosłoby znacznie bezpieczeństwo w zakresie energetycznym. Jakby nie patrzeć są to punkty bardzo istotne. Zalety z nią związane zaczynają widzieć coraz częściej również politycy, przykładem jest tutaj senator Grzegorz Bierecki.

Elektrownia atomowa a obecny rząd

Obietnic związanych z elektrownią jądrową było na przestrzeni lat już bardzo wiele. Jednak wydaje się, że ostatnie zapewnienia dają szansę na to, że owa elektrownia naprawdę się pojawi. Wszystko przez to, że obecny Minister energii Krzysztof Tchórzewski zdradził, iż zamierza jeszcze na początku 2017 roku ukazać projekt finansowy związany z budową bloku jądrowego. Termin ten jest na tyle bliski, iż wydaje się, że kolejne kroki są niemal pewne, jeśli tylko Rada Ministrów przychyli się do planu. Jednak wszystko wskazuje na to, że rząd poprze budowę elektrowni i nie zamierza o niej tylko dyskutować.

Elektrownia jądrowa a opinia społeczeństwa

Co ciekawe według aktualnych sondaży zdecydowana większość polskiego społeczeństwa popiera idee zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Takiego zdania jest około 61% badanych osób. Co jest rekordem, gdyż jeszcze nigdy tyle osób nie popierało tego pomysłu. Może to być kolejnym argumentem mówiącym o trafności owej inwestycji. Pozostaje jednak pytanie, które miejsce byłoby najbardziej odpowiednie, aby także nie pojawiły się zbyt duże głosy sprzeciwu.

Reklama

Komentarze zostały zamknięte.