Według ostatnich szacunków, co roku koty pozbawiają życia około 600 milionów ssaków oraz 140 milionów ptaków. Są to dosyć astronomiczne liczby, jednak jak się okazuje – całkowicie realne. Rosnąca ilość kotów wiążę się więc z nienaturalną wręcz ingerencją w naturalny ekosystem, czego skutki mogą być katastrofalne.
Koci zabójcy.
Nie jest żadnym zaskoczeniem, że koty są z natury łowcami – to też nikogo nie dziwi widok ich futrzanego pupila, który radośnie przynosi do domu mysz czy niewielkiego ptaszka. Koty w realny sposób przyczyniają się do zmniejszania ilości ptaków, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem.
Koty z terenów wiejskich.
Według badaczy, zjawisko to dotyczy kotów, które zamieszkują wsie i gospodarstwa. Nie jest zaskoczeniem, że koty na wsi są w większości przypadków trzymane po to, by pozbywały się gryzoni. Często takie koty nie są dostatecznie dobrze karmione, co zmusza je do podjęcia polowania.
Jak sprawić, by kot przestał polować na inne zwierzęta?
Nie da się całkowicie stłumić naturalnego instynktu kotów, można go jednak ograniczyć. Koty nie polują tylko i wyłącznie dlatego, że są głodne. Czasem są zwyczajnie znudzone. Ważne jest więc to, by poświęcić naszemu pupilowi odpowiednią ilość czasu. Pomocne mogą być różnego rodzaju zabawki dla kotów czy nawet zwykły laser. Niektóre koty mogą również podejmować się ataków na inne zwierzęta z tego powodu, że nie dostarczamy im odpowiedniej ilości pokarmu lub w ich diecie brakuje odpowiednich składników. Koty, które spożywają karmy z większą ilością mięsa, cechują się mniejszą chęcią do podejmowania polowań.
Taka jest natura kota. Mi to akurat nie przeszkadza. Widać, że kot się przy tym dobrze bawi.